Види наметів та їх безпечність

Види наметів та їх безпечність

Види наметів та їх безпечність

Залежно від виду матеріалу виконання конструкції, намети діляться на:

  • намети з алюмінієвою конструкцією – в першу чергу це  намети в оренду для складів та для масових заходів;
  • намети зі сталевою конструкцією – в більшості випадків  це намети для складів, сферичні намети та інші конструкції, що відіграють роль всесезонних об’єктів.

Можна також зробити поділ за функціональним призначенням: спортивні, для сховища, для ярмарків, для корпоративів, тощо. Однак, головна відмінність у наметовому будівництві полягає у розподілі на передбачуване використання: всесезонне або сезонне. Це пов’язано з необхідністю проектування наметів для гарантії безпеки взимку. Крім стійкості проти вітру необхідно враховувати надійність конструкції до снігових навантажень. Багато клієнтів просять нас про це, наприклад, плануючи оренду намету, щоб покрити каток або, щоб встановити сферичні намети в горах на гірськолижних курортах.

ПРОЕКТУВАННЯ НАМЕТІВ. БЕЗПЕКА

Основною нормою безпеки таких конструкцій є PN-EN 13782 від квітня 2007 року про тимчасові приміщення, намети, безпеку. Цей європейський стандарт визначає вимоги безпеки, яких необхідно дотримуватися при проектуванні, виробництві, монтажі, тестах і випробуваннях  наметів площею понад 50 м2. Намети призначені для багаторазового монтажу та демонтажу без втрати основних властивостей. Конструкції можуть встановлюватися тимчасово, на короткий період або довгостроково в різних місцях і для різних цілей. Вищезазначений Стандарт охоплює всі типи тимчасових закритих приміщень, як сезонних так і всесезонних ( наприклад намети для переховування матеріалів або намети для масових заходів ).

Вітрові зони

Намети, незалежно від їх сезонного або цілорічного використання, повинні бути стійкими проти вітру. Площа Польщі розділена на три вітрові зони:

I зона зі швидкостями:

– 22 м/с (близько 79 км/год) для районів нижче 300 м над рівнем моря;

– 25 м/с (90 км/год) для районів, розташованих нижче 500 м над рівнем моря.

II зона зі швидкістю:

– 26 м/с (близько 94 км/год).

III зона зі швидкостями:

– 22 м/с для районів, розташованих нижче 300 м над рівнем моря;

– 30 м/с (108 км/год) для районів, нижче 950 м над рівнем моря.

Залежно від цих швидкостей визначено так звані характерні навантаження, які з урахуванням деяких факторів визначають опір намету проти вітру. Проектувальники в своїх розрахунках сезонних наметів повинні враховувати вітрові навантаження, а у випадку всесезонних наметів – вітрові та снігові навантаження.

Форма намету має великий вплив на конструкторські розрахунки: намети класичної форми (двосхилий дах, висока вертикальна бічна стіна, як правило, – це тип наметів для зберігання матеріалів (склади), та намети для різноманітних подій) мають більш високі вимоги щодо міцності будівельних матеріалів, ніж ті, що мають нижчу бічну стіну. Найкращою конструкцією намету, стійкою до навантажень вітром і снігом, вважається сферична форма.

Снігові зони

Всесезонні намети використовуються в основному для складів та спортивних залів, які можна безпечно експлуатувати і взимку, повинні бути стійкими до навантажень вітру та снігу. Площа Польщі розділена на зони з різною стандартною характеристикою снігового навантаження від 70 кг/м2 до 120 кг/м2 (в горах навіть більш високі значення в залежності від висоти).

Наші будови з їх досить легкою конструкцією спеціально спроектовані так, щоб сніг якнайменш їх обтяжував. Можна, звичайно, конструювати і виготовляти намети стійкі до повного стандартного снігового навантаження, але це невигідно через високі витрати на рамову конструкцію.

Норма, зазначена у пункті 6.4.3.3 дозволяє знизити навантаження  снігом на намети до 20 кг/м2, що відповідає шару снігу приблизно        8 см, за умови, що можна у будь-який час очитити дах від снігу. Наша багаторічна практика у проектуванні, виробництві та експлуатації наметів чітко вказує на те, що немає гарантії тому, що сніг з даху може бути механічно очищений.

Це дуже ненадійний метод і не працює в умовах сильних опадів. Наприклад, намети для оренди не пристосовані до зимових умов, такі, як сховища або намети для масових заходів. В десятках випадків такі будови щорічно тріскаються під тиском навантажень, до яких вони не пристосовані. Намети повинні бути спеціально розроблені для всесезонного використання, щоб вони протистояли скупченням снігу на даху.

Норма, зазначена у пункті 6.4.3.2, допускає таке зменшене навантаження снігу, якщо намет захищений від його накопичення завдяки конструкції або умовам його використання.